Dlaczego kwota wolna od podatku jest lepsza od zasiłków?

Skomplikowany system podatkowy w Polsce jest źródłem wielu problemów związanych z odpowiednimi rozliczeniami. Stałe obowiązki podatników, którzy osiągają przychody, to coroczne rozliczanie się poprzez składanie PITu. Jednak mało osób orientuje się jak rozliczać swoje przychody oraz co ma wpływ na to czy dostaną zwrot podatku dochodowego czy też będą musieli dopłacić. Jedną ze standardowo występujących kwot obniżających podatek to kwota wolna.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Polsce?

Suma dochodów rocznych danego podatnika, które nie podlegają opodatkowaniu nazywa się kwotą wolną od podatku. W aktualnym roku (2020) kształtuje się ona na poziomie 8 tys złotych dla osób osiągających mniejsze lub równe tej kwocie dochody. Dla tych, których kształtują się one między 8 tys zł a 13 tys zł, kwota wolna od podatku jest degresywna, czyli zmniejszająca się z 8001 do 3091 zł. Natomiast dla zarabiających od 13001 do 85 528 zł wynosi 3091 zł. Powyżej tych dochodów (od 85529 do 127000) znów zmniejsza się ona degresywnie z 3091 do zera. W przypadku osiągania większych dochodów niż 127 tys złotych, kwota wolna od podatku nie istnieje. Dlatego też osoby, które mają powyższe sumy muszą płacić podatek od całości swoich pieniędzy.

Zmiany w kwocie wolnej od podatku – kiedy następowały i od jak dawna się nie zmieniły?

Po wprowadzeniu obowiązkowego rozliczania się z dochodów w 1992 roku kwota wolna od podatku zmieniła się jedynie kilka razy. W 2000 roku wysokość jej była na poziomie 2295,79, aby w kolejnym (2001)  wynosić 2596,43. Następne zmiany były w 2002 i wynosiły 2727,16, a w 2003 roku- 2789,89 zł. Kolejne podniesienie miało miejsce dopiero w 2007 na kwotę 3013,37, następnie w 2008 na 3091. Niestety od tamtego czasu czyli już 12 lat nie było zmian dla osób zarabiających najniższą lub średnią krajową. Wprowadzono jedynie w 2017 roku degresywne obliczanie, które to obniżają kwotę dla osób osiągających powyżej 85528, nie robiąc nic z tą dla przeciętnie zarabiających. Warto dodać, że wysokość kwoty wolnej od podatku dla parlamentarzystów to 30 451 złotych, czyli około 10 razy więcej niż dla większości pracowników.

Zamiana zasiłków na większą kwotę wolną od podatku dochodowego?

Podatek dochodowy teoretycznie powstał, aby ściągać do wspólnej Państwowej kasy pieniądze od ludzi bogatszych, przeznaczając te środki na cele społeczne. Jednak w efekcie danina ta, przez bardzo niską kwotę wolną, niepodnoszoną od lat, nałożona została praktycznie na wszystkich pracowników. Można uznać więc, że obciążenie to jest swoistą karą za podejmowanie pracy. Z drugiej strony natomiast są zasiłki socjalne, które wypłacane zostają ze wspólnej kasy ludzi pracujących. Jednak często brak progu dochodowego oraz coraz liczniejsze obietnice polityczne, sprawiają, że system socjalny zaczyna być bardzo mocno obciążony, również poprzez potrzebę zatrudnienia większej ilości urzędników do obsługi świadczeń i wniosków. Ze względu na wygodę dostawania czegoś bez żadnego wysiłku oraz pobieranie opłat za pracę, bardzo dużo procent ludzi nie podejmuje żadnej aktywności. Z tego też względu Państwo powinno skupić się na podniesieniu kwoty wolnej od podatku, zamiast rozdawać zasiłki, aby pracujący mieli więcej pieniędzy w swoich portfelach i mogli pozwolić sobie na wszystkie potrzeby bez liczenia na dodatki.