Mateusz Morawiecki – premier katoprawicy

Mateusz Morawiecki zarobił miliony jako bankier. Teraz chce rechrystianizować Europę. PiS uważa jego poglądy za umiarkowane. Kim jest premier Polski?

Jak został premierem

Morawiecki został premierem 11 grudnia 2017 roku. Urodzony w 1968 roku we Wrocławiu zastąpił na tym stanowisku Beatę Szydło, na forum unijnym przeciwstawiającą się przyjmowaniu uchodźców czy forsującą kontrowersyjną reformę sądownictwa. Podobnie jak poprzedniczka należy do prawicowego do PiSu. Już pierwsze wystąpienie premiera jasno pokazało Europie, że wiele się nie zmieni. Pierwszy raz usłyszano wówczas z jego ust o tym, jaki to z Polaków dumny naród. Ta narracja o wstawaniu z kolan trzyma się mocno rządzącej partii. Początkowo wydawało się, że delegowanie Morawieckiego na szefa rządu nieco uspokoi nastroje, uchodził on bowiem za zrównoważonego i rzadko wygłaszał kontrowersyjne czy agresywne opinie. Niestety, na tyle dużo łączy go z prezesem Kaczyńskim, że o żadnym złagodzeniu kursu nie może być mowy. Dziwne, bo Morawiecki, jak mało kto w PiSie, jest obyty w świecie (posługuje się językami obcymi, a w banku ma niejedno konto).

Kim jest Morawiecki?

Morawiecki ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Kontynuował edukację m.in. na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie w Hamburgu. Ma dyplom MBA wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach biznesowych, prowadził badania w dziedzinie makroekonomii i bankowości we Frankfurcie. Był członkiem zespołu negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ma na swoim koncie działalność opozycyjną o dramatycznym przebiegu. Przynajmniej sam tak twierdzi, bo jak dotąd żaden opozycjonista nie potwierdził jego traumatycznych przeżyć.

Karierę w bankowości zaczął w 1998 roku w Banku Zachodnim, gdzie wspinał się po szczeblach kariery aż do stanowiska prezesa Banku Zachodniego WBK. Wchodził w skład Rady Gospodarczej za czasów premiera Tuska. Z banku odszedł w 2015 roku, wchodząc w skład rządu Beaty Szydło (objął resort rozwoju i został wicepremierem). W 2016 roku został ministrem finansów, rok później prezydent Andrzej Duda desygnował go na premiera. I tak oto milioner stanął na czele rządu, dzięki partii “zwykłych ludzi”, chcącej chronić ich przed wyzyskiem zagranicznych korporacji. Komentarz Morawieckiego? On już zarobił tak dużo, że może poświęcić się służbie publicznej.

Hity Morawieckiego

Premier Morawiecki, mimo, iż wydaje się postacią mało komediową, ma na swoim koncie wiele niezapomnianych wystąpień. Nie da się ukryć, że jego krasomówstwo obrosło już legendą. Ogromną popularnością cieszy się profil “Wiersze Morawieckiego pisane w Excelu”. Anonimowy autor tworzy poezję (ujętą rzeczywiście w tabele) z oryginalnych wypowiedzi premiera.

W związku z przypisywaniem sobie licznych zasług internet obfituje w memy, na których Morawiecki robi coś pierwszy raz. Najdosadniejszym jest ten, na którym pradawny zwierz wychodzi z wody, podpisany: “Mateusz Morawiecki jako pierwszy kręgowiec wychodzi na ląd”. Znacząca jest reakcja gitarzysty Republiki, który skomentował wpleciony w wypowiedź premiera fragment tekstu tej grupy: “Pamiętacie ten refren – „republika marzeń”. To my PiS, Zjednoczona Prawica walczymy o rzeczpospolitą naszych marzeń (…)”. Zbigniew Krzywański powiedział: „Panie Morawiecki, ciekawa interpretacja twórczości zespołu Republika. I tak cieszę się, że nie oświadczył Pan, że był założycielem naszego zespołu i pisał Pan teksty. Cała twórczość Republiki nie ma nic wspólnego z tym co Pan mówi i robi”.

Cóż, etap w dziejach Polski pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego i partii PiS można spróbować skomentować cytatem z jego przemówienia: “Przed Polską, jak to się mówi, sky is the limit”.